Relacje

Brud, smród i ubóstwo połączone z niezwykłą zabawą – relacja z OldTown Festiwal 2016

OldTown Festiwal to największe w Europie impreza w klimacie postapokaliptycznego sciene-fiction, składająca się z części lampowej i widowiskowo-artystycznej. Lotnisko Kluczewo w Stargardzie – to tam co rok odbywa się to niezwykłe wydarzenie. W zapomnianych i zarośniętych terenach zaczyna tętnić życie, natomiast w zniszczonych, brudnych ruinach wznosi się miasteczko, przenoszące każdego człowieka w przyszłość… Przyszłość pełną zniszczeń i zmutowanych stworów – do miasta OldTown.

Pierwszym wyróżnieniem tegorocznej edycji były obfite informacje na temat wydarzenia, znajdujące się na głównej stronie festiwalu. Można było doszukać się rozmaitych treści, począwszy od tego czym jest OldTown, przez dokładny dojazd z mapą i numerem kontaktowym do taksówek, instruktarz tworzenia odpowiedniego stroju, informacje na temat tego, jakie rzeczy zaleca się wziąć, będąc tam po raz pierwszy, kończąc na dokładnym opisie mechaniki gry terenowej i specjalnym podręczniku dla gracza, które można było pobrać ze strony zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej. Istniała również możliwość zamówienia materiałów budowlanych, np. drewna, które były niezbędne podczas tworzenia obozowisk.

Następnym aspektem był innowacyjny program. Otóż gwóźdź programu, jakim jest LARP, rozpoczął się drugiego dnia wieczorem, zaś podczas jego trwania, miały miejsce wszelakie zajęcia tj. koncerty, konkursy na najlepszy strój czy chociażby bójki uliczne. Oczywiście wciąż obowiązywał system gry terenowej, dzięki czemu nadal istniało wczucie się w swoje postacie, jednak jednocześnie każdy uczestnik mógł bez żadnych niedogodności brać udział we wszystkich atrakcjach.

Zajęcia były wyjątkowo urozmaicone, dzięki czemu mogły zaspokoić nawet najbardziej wymagających gości – przykładowo po raz pierwszy były wykorzystane takie dyscypliny sportowe jak walki w kiślu czy wrestling, które zdobyły wielkie uznanie graczy.

Bez wątpienia największym atutem była dobra organizacja. Nie dość, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, to również każda komórka posiadała swój odrębny zespół – począwszy od punktu medycznego czy, ochrony na NPC kończąc.

Następnym plusem było wykonanie miasta. Wszystkie lokacje, jak również mieszkańcy miasteczka wprowadzali wspaniały klimat. Ruiny budynków, siedziska w postaci zużytych opon czy siedzeń samochodowych, jak również zdezelowane samochody idealnie odzwierciedlały wizję zmęczono wojną świata. Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, zapewnione były warsztaty na temat tworzenia broni, craftingu, postapokaliptycznej charakteryzacji. Kilkukrotnie omawiano, najważniejsze informacje na temat mechaniki gry terenowej, by każdy miał szansę odpowiednio przygotować się do zabawy.

Kolejnym elementem wartym uwagi jest sam LARP (live action role-playing – połączenie gry ze sztuką, gdzie uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść), który trwał aż trzy doby. Jest to największy i najdłuższy LARP tego typu w całej Europie. Jeżeli chciało się uczestniczyć w LARPie trzeba było zgromadzić niezbędne rzeczy, takie jak strój w klimacie post-apo, okulary ochronne oraz kamizelka odblaskowa, po czym przejść akredytację. Jest to skrupulatny proces polegający na sprawdzeniu ekwipunku każdego uczestnika, a także przypisania mu umiejętności, informacji na temat swojej postaci oraz osobowości. W tym roku w grze uczestniczyło około dwudziestu frakcji różniących się arsenałem, podglądami oraz funkcjami w mieście, dzięki czemu, tytułowy OldTown było bogatsze.

Cała część larpowa była pełna niespodzianek, jak również zawierała wszelakie gotowe scenariusze, ponieważ część wydarzeń była niekontrolowana i improwizowana przez wszystkich zawodników, dodatkowo organizatorzy konwentu stworzyli oddzielny stupięćdziesięcioosobowy zespół NPC-tów. Dzięki temu każda frakcja oraz zwykły mieszkaniec pustkowi mieli możliwość rozwijania swoich postaci, zaś sam przysłowiowy Westland dosłownie tętnił życiem. Jeżeli istniały pewne elementy, niepodpadające pod gusta zawodników, można było o tym porozmawiać podczas trwania prelekcji pt. „Bukake grozy” odbywającej się niezmiennie dzień po LARPie. Jest to dyskusja mająca na celu ulepszania gry terenowej z każdym rokiem.

Część widowiskowo-artystyczna była przepełniona przeróżnymi prelekcjami, koncertami polskich i zagranicznych zespołów, imprezami nocnymi oraz dyscyplinami sportowymi, przez co nawet najbardziej wymagający uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. W porównaniu z poprzednią edycją z atrakcji korzystało o wiele więcej osób, gdyż w.w. zajęcia były zmyślnie wplątane z grą terenową – prawdopodobnie organizatorzy zauważyli, że większość gości przyjeżdża wyłącznie na grę terenową, która jest największą atrakcją tego festiwalu.
Prócz różnorodności, szczególnie wyróżnia się kultura zarówno organizatorów, jak i uczestników imprezy. Nie zależnie od tego czy przyjedziesz na OldTown ze znajomymi, czy sam wszędzie będziesz mile widziany i niedługo po przyjeździe poznasz mnóstwo interesujących i pozytywnych ludzi.

Co rok do OldTown przybywa coraz więcej ludzi (w tym roku ich liczba wyniosła ponad osiemset osób), nawet z zagranicy – w głównej mierze Finowie należący do Children of Ashes, jednakże zdarzają się goście nawet z takich krajów jak Izrael.

OldTown Festiwal bez wątpienia jest wydarzeniem, które składa się nie tylko ze strzelania w lesie czy siedzenia i picia piwa przy ognisku, lecz jest to miejsce, w którym każdy przenosi się do świata pełnego niezwykłych przygód i ludzi, stających się szybko gameingową rodziną. Dlatego jeżeli ktoś chciałby zapolować w grupie na mutanty, poleżeć na asfalcie w blasku radioaktywnego słońca lub po prostu napić się piwa przy wastelandowej muzyce w okopconym barze, niech spakuje swój plecak i wybierze się do OldTown. Niemniej jednak nie zapominajcie o jednej złotej myśli: „Z OldTown wyjdziecie, jednak OldTown nie wyjdzie z Was”!
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 17 cze 2019, 09:55 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka