Relacje

Relacja - Funcon 2016

Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Żywcu dzięki szczegółowym opisom organizatorów zlokalizowałam bezbłędnie. Wchodząc jednak przez bramkę aż się cofnęłam na widok zakonnicy w powłóczystej czarnej szacie. Zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno trafiłam na Funcon 2016. Data się zgadzała, miejsce też. Zakapturzona postać powoli odwróciła się w moją stronę... Uff... na szczęście to tylko cosplayer wcielający się w postać... hm... czyżby Dartha Nihilusa ze Star Wars?

Pierwsza sala po wejściu do budynku kupiła serce każdego. No bo któż nie byłby zachwycony tym, że nagle znalazł się w Kantynie Mos Eisley! Charakterystyczna melodia rozbrzmiewająca z głośników oraz postaci zasiadające przy stolikach, łącznie z biednym martwym Greedo, przenosiły gości od razu w inny świat, świat fantazji, filmów, komiksów i przeróżnych gier.Na początku trudno było się zorientować w rozkładzie poszczególnych sal, budynek gimnazjum okazał się być bowiem istnym labiryntem. Poruszanie się w nim ułatwiały strzałki i wskazówki porozwieszane na ścianach i drzwiach, jednak nie mogę powiedzieć, bym poruszała się wraz z tłumem. Oprócz wytrwałych konwentowiczów, którzy byli w stanie niemalże nie spać przez cały weekend, pomiędzy salami przemieszczały się raczej tylko pojedyncze osoby lub grupki, odwiedzające wszystkie atrakcje.

Miłośnicy gier wszelakich, od komputerowych i symulatorów lotu statkiem gwiezdnym, przez karcianki, na grach planszowych wcale nie kończąc, zawsze byli w stanie znaleźć partnerów do rozgrywki. Największe bitwy rozgrywały się w dwóch salach komputerowych i w sali gimnastycznej, w której rozstawiono stoły do planszówek i kart. Jednak miłośnicy dobrej zabawy nie traktowali wyznaczonych sal zbyt serio. Nawet o szóstej rano można było spotkać graczy pochylonych nad zestawem do jakiejś bardziej skomplikowanej, wielogodzinnej rozgrywki. A dla tych, którzy interesują się tworzeniem gier „od podszewki” znalazły się w programie nawet Warsztaty Domowego Robienia Planszówek i Warsztaty Malowania Figurek.

Dzięki kameralnej, rodzinnej wręcz atmosferze można było bez kolejek i przepychanek w spokoju porozmawiać z twórcami poszczególnych punktów programu. W Art Roomie można było na przykład spotkać twórców gry „Zid & Zniw Chronicles: Zniw Adventure” czy wziąć udział w warsztatach komiksu i animacji, prowadzonych przez inną znów twórczynię postaci rysunkowych. W sali Star Wars i wspomnianej już Kantynie Mos Eisley prowadzili wykłady członkowie Polish Garrison – Legionu 501. Z kolei Akademia Fantastyki & Japońskich Sztuk Walki Jedi-Takeda przedstawiła wiele ciekawostek ze świata Lord of The Rings.

Blok Kultury Japońskiej pomieścił naprawdę wiele tematów dotyczących przeróżnych produkcji rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Prócz świetnych prezentacji czy często szalonych konkursów i quizów wiedzy miały tu miejsce również warsztaty przyrządzania MOCHI. Blok Fantastyczny pomieścił wszystko – od najbardziej szalonych kalamburów, przez wykłady z pogranicza historii, fantasy, komiksologii po mangi, anime i RPG. Pokemony zasłużyły na osobny blok programowy. I wcale nie z powodu szalejących ostatnio wszędzie graczy w wiadomą grę mobilną... Najbardziej emocjonującym punktem programu okazał się tu Evil Cosplay. Wyzwolił w uczestnikach ogromne pokłady fantazji, zachęcił do współpracy i w efekcie wszystkie przebrania tworzyli wspólnie wszyscy uczestnicy zabawy.

Konwent Funcon 2016, pomimo że Żywiec mieści się poniekąd na uboczu, obfitował w dobrą zabawę, oferował „dla każdego coś miłego”, organizatorzy przygotowali wszystko na piątkę z plusem a sami goście konwentu pokazali, że nie oczekują, że ktoś będzie ich bawił, tylko aktywnie sami włączali się we wszystko, co działo się na terenie imprezy. Cieszyli się kameralną atmosferą, spotykali starych przyjaciół, zawierali nowe znajomości. Przychodzili całymi rodzinami, gdy tata walczył w konkursie Star Wars, córka w tym czasie szalała w Sali Pokemonowej. Mile odnotowany był też fakt, że spotkali się tu przedstawiciele wszystkich grup wiekowych czy też wszelkich ras na przestrzał przez całą Galaktykę. I często młodzi adepci sztuk fantastycznych okazywali się być równi w swej wiedzy ze starymi wyjadaczami.

Co kolejne lata i kolejne odsłony wydarzenia o nazwie Funcon przyniosą, nie wie nikt. Już dziś jednak wiadomo, że na pewno warto przyjechać do Żywca by dobrze się bawić w doborowym towarzystwie.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 17 cze 2019, 10:03 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka