Relacje

Falkon 2016 - relacja

W listopadzie odbywa się w Lublinie jeden z największych w tych stronach zlot miłośników fantastyki – Falkon. Z każdym rokiem konwent cieszy się coraz większą popularnością. Wydarzeń oraz punktów programu jest tak dużo, że każdy – kto chodź trochę zapoznał się z tak szerokim pojęciem, jaką jest fantastyka – może znaleźć coś dla siebie. Prelekcje, konkursy, spotkania autorskie, koncerty to tylko część z przewidzianych atrakcji.

Na długo przed rozpoczęciem festiwalu na stronie internetowej, została udostępniona tabela programowa, dzięki czemu można było z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować przyjazd do miasta. Oprócz tego każdy uczestnik mógł skorzystać z informatora zawierającego mapę okolicy wyjaśniającą – w szczególności nowym gościom – jak sprawnie i szybko dostać się na miejsce wydarzenia.

Akredytacja przebiegała sprawnie, mimo długiej kolejki. Każdy z uczestników otrzymywał identyfikator, opaskę na rękę i program, w którym znajdowała się mapka obiektów, lista wystawców, a także tabelka programowa. Ci którzy wykupili swoją wejściówkę przez internet, otrzymywali dodatkowo informator festiwalowy zawierający opisy poszczególnych punktów programu, biografię gości oraz regulamin festiwalu. Całe wydarzenie odbyło się w trzech oddzielnych obiektach: Targach Lublin S.A przy ul. Dworcowej 11, Szkole Podstawowej nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego i Szkole Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich. Największym obciążeniem dla wszystkich uczestników była znaczna odległość pomiędzy samym konwentem, a miejscem noclegowym.

W tym roku można było odwiedzić przeróżne stoiska: począwszy od rękodzieła artystycznego i biżuterii, przez stroje i dodatki do LARPów, na grach planszowych kończąc. Wśród gości Falkonu warto wymienić Andrzeja Pilipiuka, Jacka Komudę, Maję Lidię Kossakowską, Jarosława Grzędowicza, Krzysztofa Piskorskiego czy Michała Gołkowskiego. Można było spotkać także wielu innych twórców kultowych i fantastycznych książek. Z każdym z nich można było spotkać się w trakcie wyznaczonych dyżurów autorskich i uzyskać autograf. Atrakcjami towarzyszącymi były gry konsolowe, rozmaite pokazy tj. fireshow grupy Nizar, koncert grupy Lia Fail (grającej muzykę celtycką) z Lublina połączony z pokazem tańca irlandzkiego czy występy grupy akrobatycznej.

Znaczną uwagę przykuł pokaz strojów gotyckich, jak również mody alternatywniej i niekonwencjonalnej. Każdy kto własnoręcznie tworzy tego typu kreacje, mógł zaczerpnąć sporą dozę inspiracji.

W położonej nieopodal Szkole Podstawowej nr 20 – pełniącą funkcję szkoły programowej – odbywała się część prelekcji, jak również LARPy i RPGi (na tego typu inscenizacje obowiązywały zapisy). Jednak dla osób, które nie zapisały się wcześniej, a bardzo chciały w coś zagrać zazwyczaj znajdowało się miejsce. Plusem,, w porównaniu do lat ubiegłych, było zorganizowanie zapisów na ww. atrakcje w dwóch punktach –w budynku Targów i w szkole konwentowej.

„Pół wieku Star Treka”, „Czarne charaktery w mitologiach”, „Polska liga niezwykłych dam i dżentelmenów” to tylko kilka z tytułów prelekcji, jakie odbyły się podczas tegorocznego Falkonu. Zorganizowano także szereg wszelkiego rodzaju konkursów: np. dla miłośników mangi i anime. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Gwoździem programu był niezmiennie konkurs Cosplay, który został sprytnie połączony z pokazem iluzji w wykonaniu Michała Zaorskiego. Konkurencja była ostra, zaś każdy prezentowany strój – własnoręcznie wykonany i kolorowy.

Do plusów można jeszcze dodać dobrze wyposażoną strefę gastro, w której po wymienieniu monet na żetony można było zakupić ciepły posiłek czy jakiś napój dodający siły i energii na czas konwentowego szaleństwa. Minusem batomiast były duże kolejki w Games Roomie. Trzeba było czekać kilka dobrych minut zanim udało się coś wypożyczyć, ale za to można było spotkać ciekawych ludzi i zamienić kilka zdań.

Na Festiwalu Fantastyki Falkon ten jesienny listopadowy weekend zdecydowało się spędzić wiele rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych była przygotowana specjalna strefa KID ZONE, w której był przygotowany specjalny program. Do takich zajęć należały: spotkania z Legionem 501 – Star Wars, turniej gry w kapsle, a także stworzenie niepowtarzalnego kostiumu herosa.

Można śmiało napisać, że tegoroczny Falkon był udany, każdy kto ma możliwość wybrać się tam za rok niech tak zrobi – nie będziecie żałować. Za każdym razem ta impreza jest inna, niepowtarzalna. Teraz tylko tak trudno wrócić do szarej rzeczywistości, jak zresztą po każdym konwencie…
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 maja 2019, 22:00 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka