Relacje

Comiczny Con czy Comic Con? Wiosna 2018

W dniach 20-22 kwietnia 2018 roku odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie trzecia edycja polskiej wersji wywodzącego się z USA ComicConu. Jest to jedna z największych imprez tematycznych nawiązujących do fantastyki w nadwiślańskim kraju.

Festiwal jak zwykle skupił się na spotkaniach z gwiazdami seriali i pojedynczych filmów. Co prawda widoczny był deficyt aktorów pierwszoplanowych, ale drugo i trzecioplanowych było sporo. Każdy chętny za odpowiednią dopłatą do biletu mógł nawet otrzymać autograf lub zrobić sobie zdjęcie z ulubioną postacią. W sali, w której na scenie odbywały się spotkania z aktorami panował tłok.


W halach targowych prócz tego odbywały się pokazy gier, bo zawsze miło popatrzeć, jak inni grają na komputerze, a na połączonych z ComicConem Targach Książki miało miejsce kilka spotkań z autorami książek oraz ciekawe prelekcje tematyczne. Na nich warto było spędzić chwilę, by nie tylko poznać twórców, ale również dowiedzieć się ciekawostek na temat PRL-u czy pracy patologów. Odbyło się również kilka większych lub mniejszych koncertów, w tym można było mieć przyjemność posłuchania występu Magic Orchestry prezentującej popularne tematy z gier komputerowych. Szkoda tylko, że koncert odbył się z godzinnym (lub półgodzinnym w zależności od wersji programu, bo te nie były zgodne) opóźnieniem, bez żadnego słowa przeprosin wobec czekającej kilkadziesiąt minut publiczności, natomiast występ był nagminnie przerywany reklamami gier, z których pochodziły utwory. Nadwyrężyło to cierpliwość części publiczności, szczególnie, że tak długiego oczekiwania nie zrównoważyło dobre nagłośnienie...

++Gwoździem programu imprezy był zwyczajowo konkurs cosplay. Trzeba przyznać, że zaprezentowane stroje stały na wysokim poziomie, a jury bynajmniej nie złożone z amatorów, wybrało zwycięzców nie zgodnie z wolą publiczności, która jak zwykle wybierała nie jakość strojów czy występu, tylko lubiane przez siebie postaci. Za to dzięki jurorom!


W jednej z hal można było znaleźć wystawę Parku Jurajskiego, jednak składała się na nią brama parku oraz figura jednego dinozaura, dla których tłem były zapętlone trailery filmów z serii. Oczekiwania czegoś na trochę większą skalę, niestety nie spełniły się. Dużo ciekawsze pod tym względem jest muzeum kryjące się w podziemiach Pałacu Kultury. Niestety bilet nie był dołączony do nadarzyńskiego zestawu.


++
Na Targach Książki można było obejrzeć również wystawę oryginalnych plansz komiksowych i rysografów, co dla każdego zainteresowanego tematem stanowiło nie lada gratkę. Chociaż tutaj można było mieć wrażenie profesjonalnego wykonania i oddalić się od świata chaosu panującego naokoło.


Prócz tego na imprezie nie odbywało się praktycznie nic z wyjątkiem strefy handlowej. Ta z każdą kolejną edycją prezentuje się coraz gorzej, potwierdzając smutną tendencję, że największe imprezy w kraju nie dbają o jakość tej części wydarzenia (w przypadku ComicConu ogromnej części). Liczą się tylko pieniądze uzyskane ze stoisk, a nie ich różnorodność, przez co na palcach jednej ręki można było policzyć stoiska wydawnictw komiksowych i fantastycznych (dwa małe stoiska), antykwariaty (jakieś cztery sztuki) oraz producentów gier planszowych (trzy stoiska). Szczególnie to ostatnie bolało, ponieważ na poprzednich edycjach przez większość czasu, kiedy odwiedzający nie mieli co ze sobą począć, mogli wsiąknąć wśród stolików w gamesroomach i zapełnić sobie czas poznając najnowsze produkty. Na tej edycji było tylko jedno takie miejsce i dzięki za to firmie G3. Niestety organizatorzy części konwentów traktują zarówno odwiedzających jak i stoiska jako sposób na zarobienie pieniędzy nie zauważają, że dopóki część targowa nie będzie traktowana jako jedna z atrakcji, nie ściągnie na imprezę większej ilości fanów. Tym razem można było nabyć głównie gadgety – podkładki, obrazki, naklejki i inne pierdołki po całkiem wysokich cenach, czyli dokładnie to, co na absolutnie każdym, nawet malutkim konwencie. Dla fanów fantastyki czy komiksów nie byłoby tutaj praktycznie nic ciekawego (poza stoiskami Scream i Ultimate).

++
Niestety negatywnie na imprezie odbiło się zamieszanie z biletami: zupełnie niedoinformowani wolontariusze w punktach informacyjnych, ciągłe zmiany w cenniku w ostatnich dniach przed imprezą i brak egzekwowania swoich decyzji (biedni ludzie, którzy na stronach ComicConu wygrali darmowe wejściówki i po przejechaniu połowy kraju przy kasach dowiadywali się, że wypowiedzi organizatorów i wyniki konkursów nie są wiążące i bilet zwycięzcy muszą kupić w normalnej cenie). Takie wpadki niestety skutkują negatywnym nastawieniem odwiedzających i spadającym zainteresowaniem imprezą wśród ludzi, którzy interesują się tematyką, której ponoć ma dotyczyć impreza.


Z edycji na edycję niespodziewanie przybywa jednak odwiedzających, co ujawnia kolejną wadę – w odróżnieniu od innych obiektów targowych w Polsce, Ptak Warsaw Expo nie dysponuje wystarczającym systemem klimatyzacji dla tak uczęszczanych imprez. Zaduch panujący w halach podczas godzin szczytu i najbardziej obleganych punktów programu sprawiał, że łyk świeżego powietrza był szczytem marzeń.

Trzeba jednak przyznać, że był punkt programu, który jak przy każdej edycji spisał się naprawdę dobrze: foodtracki. Mimo niezbyt dużej ich ilości można było na imprezie całkiem smacznie zjeść. Ale czy to zaleta festiwalu, że jedną z największych zalet była możliwość zjedzenia pieroga?

++Jeśli zatem nie interesujecie się szczególnie fantastyką i komiksem, a uwielbiacie pojedyncze postaci z seriali i chcecie kupić ich autografy i zdjęcia, ComicCon jest imprezą dla was! Jeśli natomiast macie jakiekolwiek pojęcie o temacie, raczej nie znajdziecie tutaj dla siebie nic ciekawego. A szkoda, impreza potencjał ma spory, jednak podejście do rynku i odwiedzających uczestników nie z obecnie istniejących realiów. Trzeba też sobie zadać pytanie, czy „Comic” w tytule oznacza „komiks”, czy „komiczny”. Bo komiksu było tu niewiele.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 16 cze 2019, 20:26 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka