Relacje

Sobota z Fantastyką (13.01.2007) - relacja

Dnia 13 stycznia 2007 roku, w Osiedlowym Domu Kultury 'ORBITA' w Poznaniu, odbyła się druga edycja Soboty z Fantastyką. Organizacji jednodniowego konwentu podjęły się miejscowe kluby fantastyki Druga Era i Ad-Astra. Nie udało mi się być na poprzedniej, sierpniowej odsłonie imprezy, więc tym razem nie przegapiłem okazji i wraz ze znajomymi wybrałem się do Poznania, w nadziei, że czeka mnie siedem godzin dobrej zabawy.

Dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem. Cały boży dzień wypełniony fantastycznymi atrakcjami. Jednak zanim przejdę do opisywania tego co mi się podobało, wspomnę krótko o dość poważnym niedociągnięciu, którego dopuścili się organizatorzy. Chodzi o stronę internetową. Przez bardzo długi czas nie była ona aktualizowana, a szczegółowy program imprezy podano na dzień przed konwentem. Bądź co bądź, wielu ludzi przybywa na podobne zjazdy głównie w celach programowych... I jak mieli się oni zdecydować na przyjazd, skoro nie wiedzieli nawet, co ich czeka? Mam nadzieję, że przy urządzaniu kolejnej Soboty organizatorzy nie popełnią podobnego błędu.

Na tym kończą się niedociągnięcia konwentu. Cała reszta pozostawia bowiem niewiele do życzenia. Na miejsce dotarliśmy przed czasem, około godziny dziewiątej. Powitały nas życzliwe recepcjonistki. Po zapisaniu się na listę gości i odebraniu identyfikatorów, udaliśmy się się do Games Roomu. Początkowo był on pusty, ale kiedy wróciłem tam po kilku godzinach, przebywało w nim paręnaście osób. Tak czy inaczej, wybór gier nie był może ogromny, ale te kilkanaście planszówek wystarczyło w zupełności - mówimy w końcu o imprezie trwającej zaledwie kilka godzin. Osadnicy, Cytadela, Drakon, Neuroshima Hex, Game of Thrones, Warcraft Board Game - tyle zdołałem zapamiętać, choć dostępnych tytułów było na pewno nieco więcej.

Po trwającej godzinę grze w Osadników, przerywanej pozowaniem do zdjęć dla Głosu Wielkopolskiego, udaliśmy się na pierwszą prelekcję. Prowadzony przez Flapa wykład o "ASG" był bardzo interesujący. Poruszono nie tylko kwestie samego Air Soft Gun, ale i wykorzystania replik broni na LARPach. O godzinie dwunastej na salę przybył TOR. Wygłosił prelekcję o 7th Sea. Był to jeden z lepiej przygotowanych punktów programu. Prowadzony lekko, z humorem, a przy tym dostarczający wielu cennych informacji dla osób, które dotąd nie miały okazji poznać systemu, a chciałyby to kiedyś zrobić.

O godzinie trzynastej swoją prelekcję wygłosił Paszko. Nosiła ona nazwę "Wikingowie - nie tylko łupieżcy". Prowadzący udowodnił, iż ogólnie przyjęty stereotyp Wikinga jako rozkrzyczanego woja machającego toporem na oślep jest błędny. Okazuje się bowiem, iż Skandynawowie byli ludem nie tylko uzdolnionych wojowników, ale też odkrywców i polityków.

Kolejne sześćdziesiąt minut upłynęło mi na słuchaniu wykładu Angayi, mówiącej o kobietach w mitologii skandynawskiej. Zaraz po jego zakończeniu udałem się na kolejny punkt programu przygotowany przez TORa. Na "Warsztatach tworzenia postaci" przedstawił on interesujący sposób na kreowanie bohaterów lub BN-ów. Z czasem prelekcja zmieniła się w dyskusję, w której wzięli udział wszyscy słuchacze. Wykreowaliśmy kilku interesujących bohaterów, jak na przykład paladyn o skłonnościach do czynienia zła, czy kurtyzana, której nagle zachciewa się poszukiwania przygód. TOR po raz kolejny spisał się znakomicie.

Ostatnim punktem programu, na którym miałem okazję się pojawić, był "Judas be my guide", prowadzony przez Księdza. Prelekcja dotyczyła postaci Judasza. Zastanawialiśmy się, czemu jego wizerunek zmieniał się drastycznie na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat. Niestety nie wiem, do jakie wnioski z tego wysnuto, gdyż musiałem opuścił wykład tuż przed zakończeniem.

Z racji tego, że na kilka dni przed Sobotą wyniknęły pewne kłopoty związane z programem, konwent został skrócony o trzy godziny i zakończył się o godzinie siedemnastej. Pojedyncze osoby siedziały wtedy jeszcze w Games Roomie, natomiast organizatorzy zabrali się za sprzątanie. Imprezę oceniam pozytywnie. Program realizowany był w dwóch niewielkich salach. Łącznie odbyło się dwanaście prelekcji i dwa konkursy. Wszystkie punkty programu, w których uczestniczyłem, zostały przygotowane i wygłoszone bardzo profesjonalnie, żałuję jednak, że wystarczyło ich tylko na siedem godzin, a nie na dziesięć, jak to wcześniej było zaplanowane. Liczba uczestników była podobna jak w przypadku pierwszej edycji Soboty. Oprócz organizatorów, na konwent przybyło nieco ponad dwadzieścia osób, co sprzyjało integracji uczestników i budowało przyjazną, kameralną atmosferę.

Podsumowując, drugą edycję Soboty z Fantastyką uznaję za udaną imprezę. Coby nie mówić, bawiłem się bardzo dobrze, podobnie jak i dwoje moich towarzyszy, z którymi przyjechałem. Szkoda tylko, że informacje o programie pojawiły się tak późno, i że został on skrócony o trzy godziny. Ostateczne wrażenie pozostaje jednak pozytywne, i pozostaje czekać na kolejną odsłonę Soboty, która ma się odbyć już za cztery miesiące.

Ocena: 7/10

Plusy: niezły Games Room; ładny, czysty budynek; kameralny nastrój; ciekawe, solidnie przygotowane punkty programu; prelekcje TORa
Minusy: skrócony czas trwania konwentu; nieaktualizowana strona internetowa

Nazwa: Sobota z Fantastyką
Czas trwania: 13 stycznia 2007, godz. 10-17
Cena: 0zł
Lokalizacja: Poznań, Osiedlowy Dom Kultury 'ORBITA', os. Kosmonautów 118
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
TOR 18 sty 2007, 16:27
Wow. :) Dziękuję za uznanie.

No i w imieniu własnym oraz organizatorów zapraszam na kolejną Sobotę z Fantastyką... a po drodze jeszcze na Pyrkon 2007 (koniec marca).
 • Konwenty
 • Fantasmagoria
 • Kawaii Time
 • Festiwal Fantastyki Cytadela
 • Sakurakon IV
 • Nyskon 2018
 • Magnificon EXPO
 • Dni Fantastyki 2018
 • Nejiro 9
 • Polcon 2018
 • NiuCon 2018
 • Zakonki 2018
 • Gildia Society

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 kwi 2019, 01:29 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka